Nové energetické třídy

Nové energetické štítky

Od 1. září 2021 získaly nový typ energetického štítku také světelné zdroje, jako jsou LED žárovky, lampy se zabudovaným LED zdrojem a některé další typy světelných zdrojů. Pokračuje tak zavádění nových energetických štítků, které začalo na jaře roku 2021 u chladniček, mrazniček, praček, myček, televizí a elektronických displejů.

Co se od 1. září mění

K 1. září 2021 oficiálně zanikly třídy A+/A ++ a výrobky byly rozřazeny do přehlednější stupnice A až G. Spotřebitelé navíc získali přístup i k dalším užitečným informacím o světelných zdrojích, které jsou uváděné na obalech a dostupné v online databázi EPREL. Stupnice je navržena tak, aby aktuálně prodávané produkty na nejúspornější stupeň A-C nedosáhly a vznikl tak prostor pro vývoj a výrobu ještě hospodárnějších produktů. Většina aktuálně nejúspornějších zdrojů nyní dosáhne na označení F nebo G, přičemž se počítá s tím, že v následujících letech přibydou výrobky spadající do nejúčinnějších kategorií.

Mezi informace uváděné v databázi EPREL patří například barevný tón (teplá bílá, neutrální bílá, studená bílá), stmívatelnost, průměrná životnost a další kvalitativní funkce světelného zdroje včetně podání barev a míry poblikávání (míhání). Dobré podání barev značí, že světelný zdroj zobrazuje osvětlené předměty ve velmi přirozeném odstínu. Nízké hodnoty míhání znamenají, že světelný zdroj nevykazuje potenciální rušivé efekty, které by mohly spotřebitelům způsobovat nepohodlí.

Vyjímky u nových energetických štítků

Nové energetické štítky byly zavedeny pro všechny obvyklé světelné zdroje. Mezi výjimky patří např. svítilny na baterii, speciální technologické světelné zdroje, světelné zdroje určené pro motorová vozidla, barevné světelné zdroje, lasery a některé další produkty.

Energetické štítky pro svítidla byly zrušeny již před dvěma roky. Obvyklé lustry, lampy a jiná svítidla bez vlastního světelného zdroje proto energetický štítek nemají.

Konec prodeje méně úsporných zdrojů

Od září navíc na evropský trh nebudou smět dále vstupovat světelné zdroje s nedostatečnou energetickou účinností, resp. jinými parametry, jako jsou kompaktní zářivky a některé halogenové žárovky.

+420 727 800 069

Po-Pá 9:30 - 11:30, 12:30 - 16:00

© 2010–2024 Všechna práva vyhrazena. žárovky.cz