Oblíbené

Jak ušetřit peníze za svícení?

Často dostáváme od našich zákazníků dotazy ohledně LED žárovek. Pokusíme se tedy odpovědět na nejčastější otázky, které dostáváme - počínaje jak vám LED šetří energii, až po tipy na úsporu nákladů týkajících se osvětlení obecně.

Začněme diskusí o rozdílech mezi žárovkami:

Klasické žárovky se vyrábějí levně, ale jsou velmi neefektivní a přeměňují pouze 5% energie na světlo. Od 1. září 2012 nemohou být staré známé žárovky s wolframovým vláknem vyráběny a dováženy do EU, protože nesplňují standardy energetické účinnosti.

Halogenové žárovky, které nahrazují klasické wolframové žárovky, mají vyšší energetickou účinnost a zároveň delší životnost až 2 000 hodin. Mají ale vyšší pořizovací cenu. Ekonomicky jsou tedy na podobné úrovni jako klasické žárovky. Jejich dovoz a výroba byly rovněž ukončeny k 1. září 2016.

Úsporné žárovky, také známé jako kompaktní zářivky (CFL), spotřebovávají přibližně o 75 procent méně energie než klasické žárovky. CFL jsou čtyřikrát účinnější a vydrží až 10krát déle než klasické žárovky.

LED žárovky jsou nejvýhodnějším řešením pro osvětlení. Často převyšují CFL žárovky v energetické účinnosti a dlouhověkosti a pořizovací náklady jsou podobné. LED žárovky sice mohou stát při pořízení o něco více, ale generují vám úspory v dlouhodobém horizontu tím, že spotřebují přibližně o 85 procent méně energie a vydrží až 10krát déle než klasické žárovky.

LED žárovky mají mnohem menší příkon než CFL nebo klasické žárovky. Jsou energeticky účinnější a vydrží déle než ostatní typy žárovek.

Srovnání klasických, halogenových, úsporných a LED žárovek

  Klasická žárovka Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED žárovka
Klasická žárovka Halogenová žárovka Úsporná žárovka LED žárovka
Lumeny na Watt 15 25 60 100
O kolik % je účinnější než klasická žárovka - 25% 75% 85%
Průměrná životnost 1 000 hodin 2 000 hodin 10 000 hodin 15 000 hodin
Okamžitý náběh ano ano ne ano
Stmívatelná ano ano málo typů hodně typů
Tolerance na chlad ano ano některé typy ano
Obsahuje rtuť ne ne ano ne
Recyklovatelná ne ne ano ano

Výpočet úspor z LED diod ve vaší domácnosti

Zajímá vás, jestli se vyšší náklady na LED žárovky vyplatí každý měsíc z hlediska úspor energie? To se bude lišit od člověka k člověku, zejména když si uvědomíte, že osvětlení tvoří 10 procent průměrného účtu za energii v domácnosti.

Zde je jeden způsob, jak se na to můžete dívat: pokud nahradíte v domě 17 (60 W) žárovek, které svítí asi 1 100 hodin ročně, mohly by v prvním roce úspory dosáhnout přibližně 4000 Kč. Splatit investice do těchto 17 LED žárovek by trvalo méně než jeden rok. A s LED žárovkami, které vydrží až 15krát déle než klasické žárovky, bude trvat dlouho, než je budete muset vyměnit.

Čím více žárovek vyměňujete za LED, tím větší jsou úspory.

Ekonomické srovnání jednotlivých typů žárovek

  LED žárovka Úsporná žárovka Halogenová žárovka Klasická žárovka
Životnost v hodinách 15 000 10 000 2 000 1 000
Příkon ve W (ekvivalent 60W žárovky) 8 14 46 60
Cena žárovky 100 Kč 80 Kč 40 Kč 10 Kč
Náklady za 1 den * 0,1 Kč 0,17 Kč 0,58 Kč 0,76 Kč
Náklady za 1 rok * 36,7 Kč 64,4 Kč 211,6 Kč 276 Kč
Náklady na elektřinu za 50 000 hodin svícení 1 680 Kč 2 940 Kč 9 660 Kč 12 600 Kč
Počet žárovek za 50 000 hodin 4 5 25 50
Celkové náklady včetně cen žárovek za 50 000 hodin 2 080 Kč 3 340 Kč 10 660 Kč 13 100 Kč

* při 3 hodinách svícení denně a sazbě 4,2 Kč za kWh

Nyní se podívejme na některé další často kladené otázky týkající se osvětlení…

Ponechat světla zapnutá vs. vypnout je

Pokud jde o druhou část vaší otázky, všichni víme, že rozsvícená světla ve vašem domě nebo bytě spotřebovávají energii, což stojí peníze. Chcete-li peníze ušetřit, je nejlepší zhasnout světla i na několik minut. Výše úspor opět závisí na typu žárovky. „Normální“ žárovka stojí asi 25 haléřů za hodinu svícení, zatímco LEDky nebo CFL stojí méně než 6 haléřů za jednu hodinu svícení.

Pokud budu příliš často zhasínat světla, opotřebují se?

Ano, LED žárovce se zkrátí životnost. Nemluvíme však o rychlých cyklech zapnutí a vypnutí, které životnost zkracují opravdu razantně. Mluvíme o cyklu, který trvá minutu, pět nebo patnáct minut nebo více. Takže i když se ukáže, že zkrátíte životnost žárovky, ušetříte energii i peníze, když budete světlo důsledně zhasínat.

Další tipy jak ušetřit energii:

Použití pohybových senzorů

Pokud zapomínáte vypnout světla, když opouštíte místnost, můžete zvážit instalaci zástrčky s pohybovým senzorem (pro podlahovou nebo stolní lampu) nebo vypínače se senzorem pohybu, případně pohybová čidla do podhledu nebo přímo do svítidel. Tato zařízení fungují následovně:

  • Můžete zapnout světlo z vypínače nebo jej nechat rozsvítit, když je detekován pohyb nebo teplo lidského těla.
  • Zařízení v manuálním režimu je aktivováno pouze v případě, že stisknete vypínač; zařízení v režimu čidla lze také aktivovat pohybem nebo teplem.
  • Několik minut poté, co zařízení přestane detekovat pohyb nebo tělesné teplo, se vypne napájení světla.

Senzory v těchto zařízeních spotřebovávají malé množství energie, ale mnohem méně, než byste spotřebovali, pokud byste světla nezhasínali!

Časovače osvětlení

Použití programovatelných časovačů v domácnosti je skvělý způsob, jak ušetřit energii a peníze. Světelné časovače jsou zařízení, která mohou vypnout určité světlo (nebo světla) po uplynutí určitého času nebo v určitém bodě ve dne nebo noci. Podle ministerstva průmyslu jsou časovače skvělým způsobem jak automatizovat světla, šetřit peníze a šetřit energii.

K dispozici jsou dva hlavní typy časovačů: manuální časovače, které se obvykle používají pro přenosná světla a lampy, a digitální časovače, které se obecně používají při instalaci vnitřního a venkovního osvětlení. V závislosti na světlech, které chcete ovládat, mohou být různé typy časovačů vhodnější než jiné.

Jak světelné časovače šetří peníze?

Časovače osvětlení v zásadě způsobují, že vaše šance na nechtěné zapnutí světla po určitém okamžiku v podstatě zmizí. Když náhodou necháte světla zapnutá na několik hodin, může to stát jen pár korun za zvýšení vyúčtování za energii. Jakmile začnete násobit náklady počtem dní, kdy světla necháte zapnutá, je to docela podstatné. Ještě dražší je, pokud má vaše žárovka vysokou spotřebu energie. Časovače osvětlení jsou nejen skvělá technologie, ale jsou také velkou investicí. Zatímco množství peněz ušetřených časovačem se liší v závislosti na vašem použití světla a příkonu žárovky, lze bezpečně říci, že se investice do většiny časovačů může vrátit na úspoře energie za jeden nebo dva roky. Takže, pokud máte zájem seřezat váš účet za energii, určitě stojí za to se na ně podívat.

Stručně řečeno, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste ušetřili peníze na vašem účtu za osvětlení, od vypnutí světla, když opustíte místnost, až po výměnu žárovek, které používáte. Ačkoli počáteční investice je vyšší u nákupu LED žárovek, úspory v průběhu času vám investici několikanásobně vrátí.

Potřebujete poradit? Rádi vám doporučíme, jakou variantu zvolit přímo pro vaše potřeby. Kontaktujte nás zde.

+420 727 800 069

Po-Pá 9:30 - 11:30, 12:30 - 16:00

© 2010–2024 Všechna práva vyhrazena. žárovky.cz